Terasa je místem odpočinku, místem, kde se sejde rodina, místem, ke se chceme zastavit a relaxovat. Proto řada majitelů domů řeší odpověď na otázku „jakou podlahu na terasu zvolit“. Na trhu najdete širokou škálu různých materiálů. Samozřejmě by tyto materiály měly ladit se stavbou, její fasádou nebo obklady a také s chodníky na zahradě. Dále by měly splňovat poměrně dost užitných vlastností. Často jsou jimi především estetický dojem, odolnost, užitné vlastnosti, cena a nákladnost realizace. A tak není právě jednoduché vybrat pro terasu tu správnou, ba přímo ideální podlahu.

Také důležitá otázka toho, kolik času chcete péči o podlahy na terase věnovat, kolik času zde budete trávit, chcete-li ji užívat celoročně, budete-li zde mít nábytek, gril a další?

Na výběr máte dlažba nebo kámen, kamínkové koberce, dřevěná podlaha a dřevo-plastové podlahy.

Dlažba nebo kámen, kamínkové koberce

Z kamenů určených k výstavbě teras patří k favoritům žula, rula, čedič mramor a porfyr. Jedná se o přírodní materiály, které jsou ale tvrdé a odolnější než dřevo. Na slunci se však rozpalují. Je možné je ošetřit proti skluzu. Jejich odolnost proti vnějším vlivům a také proti působení chemikálií je vysoká.

Dlažba nebo kámen, kamínkové koberce na terasu
Dřevěná podlahy na terasu

Dřevěná podlaha

Dřevo jako podlahy na terasu je nutné pravidelně ošetřovat. Ze všech uvedených materiálů je jeho údržba nejvíce náročná. Dřevěné terasové podlahy je nutno pravidelně natírat za účelem obnovy barvy, zvýšení odolnosti proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním. Pokud chcete řádově větší odolnost dřevěné terasy, šáhněte po exotických dřevinách nebo termo-dřevu. Odolnější dřeviny jsou však dražší. Naopak běžné terasové dřevo patří k nejlevnějším variantám řešení terasy.

Navíc na dřevě je vidět veškeré škrábnutí, mastné skvrny z grilování apod. Vizuálně však působí velmi pěkně, což po ceně je druhý důvod jeho oblíbenosti. Dřevo se v létě tolik neohřívá jako ostatní materiály (dlažba, kámen), není ani nadmíru kluzké. Problémem mohou být třísky v případě nekvalitně zpracovaného povrchu. Dřevěná podlaha je také poměrně odolná proti pádu těžkých předmětů. Ale pokud preferujete zcela bezúdržbové terasové podlahy, které nepotřebují téměř žádnou péči, pak můžete vybírat z řady dřevo-plastových neboli PWC systémů.

Dřevo-plastová podlaha na terasu

Dřevo-plastové podlahy na terasu neboli WPC terasová prkna se vyrábějí ze směsi dřeva, plastů a pojivových pryskyřic, díky čemuž vypadají jako skutečná prkna, pouze s modernějším vzhledem. Už z výroby jsou opatřeny protiskluzovými a odtokovými drážkami, které přispívají k bezpečnosti a snazšímu čištění. Snadná údržba, nevyžaduje nic víc, než příležitostné mytí čistou vodou. Tato podlaha pro terasy je také upravena na odolnost proti vyblednutí, takže i když po instalaci mírně zjemní, barva se ustálí po pouhých dvou nebo třech týdnech. Škrábance mohou být lehce obroušeny a barva se rychle prolne do zbývající části.

Dřevo-plastová podlaha na terasu

Pokud pro svou podlahu na terasu zvolíte dřevo-plast, nemusíte se bát změny tvaru a barvy, ani napadení škůdci, či plísněmi a houbami. WPC terasové desky budou i po letech působení vlhka, mrazu či sluníčka stále takové, jaké jste si je koupili.

Čerpejte inspiraci a rady každý týden

Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení a nejen ze světa podlah. Novinky v technologiích a ze všech oblastí staveb.

Nemějte obavy, spam také nenávidíme! Můžete se kdykoli odhlásit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *