Masivní dřevěná podlaha, jak nám napovídá název, je vyrobena z masivního dřeva v celé její tloušťce. Obvykle je vyrobena z tvrdého dřeva, jako je dub, javor nebo ořech. Její hlavní výhodou je, že může být během své životnosti mnohokrát broušena a lakována. Vícevrstvá dřevěná podlaha vypadá na povrchu velmi podobně, ale je vyrobena z tenčí vrstvy tvrdého dřeva spojeného přes substrát s vysoce kvalitní překližkou. Vícevrstvá podlaha je o něco levnější než masivní tvrdé dřevo. Většinu typů vícevrstvé podlahy lze brousit a lakovat maximálně dvakrát až třikrát, protože povrchová vrstva tvrdého dřeva je relativně tenká. Neexistuje žádná jasná výhoda jedné formy dřevěných podlah oproti druhé. Vaše volba závisí na tom, jak moc si ceníte relativní plusy každé z nich.

Vícevrstvá dřevěná podlaha

Masivní dřevěná podlaha je dodávána v dlouhých prknech. Frézuje se jazyky a drážkami na protilehlých hranách, aby se desky při instalaci do sebe zasunuly. Je vždy lepená k podkladu, což je proces, který vyžaduje určité dovednosti. Protože je to masivní dřevo, lze tuto podlahu během své životnosti několikrát přebrousit a přelakovat.

Umělá dřevěná podlaha má nášlapní vrstvu z tvrdého dřeva spojenou přes vrstvu překližky prvotřídní kvality, která dodává podlaze velmi dobrou stabilitu. Kvalitně zpracovaná dřevěná podlaha obvykle vydrží 25 až 30 let a její instalace je levnější a jednodušší pro kutily.

Níže najdete zjednodušenou tabulku porovnaní těchto druhů podlah:

Masivní podlaha Vícevrstvá podlaha
Životnost 30 až 100 let 20 až 40 let
Cena od 980 Kč do 7 500 Kč za metr čtverečný od 860 Kč až 6 500 Kč za metr čtverečný
Broušení, lakování 4 až 5 krát 1 až 3 krát
Stabilita Může se deformovat ve vlhkých podmínkách Dobrá odolnost proti deformaci
Tloušťka prkna cca 19 mm 9 mm až 14 mm
Šířka prkna 57 mm do 40 cm
Délka prkna od 30 cm do 210 cm 30 cm až 4 m
Způsob instalace Hřebíky dolů, pero-drážka, lepení Hřebíky dolů, plovoucí způsob nebo lepení

Vzhled podlah

Masivní podlaha

Podlaha z masivního dřeva bývají obvykle užší než vícevrstvá podlaha. Masivní podlaha také má obecně velmi těsné švy mezi deskami. Daný druh podlahy může být jak bez láku (což je pro ni typické), tak může být i již naolejovanou nebo nalakovanou.

Vícevrstvá dřevěná podlaha rez

Vícevrstvá podlaha

Vícevrstvé podlahy mají tendenci být širší. Některé předem připravené vícevrstvé podlahy mají mírně zkosené hrany, což mezi prkny vytváří mírné rýhy. Tato podlaha se téměř vždy prodává předem připravená a k dispozici je obrovská škála dostupných.

Když mluvíme o vzhledu, nemůžeme říct, kdo vyhrává toto kolo. Musíte rozhodnout vy sami.

Odolnost proti vodě a teplu

Masivní podlaha

Masivní dřevo se nedoporučuje instalovat přímo na betonový podklad, protože vlhkost migrující betonem může způsobit, že masivní podlah nabobtná a zdeformuje se.

Vícevrstvá podlaha

Vícevrstvá podlaha má o lepší výkon ve vlhkých prostorech, protože její překližková konstrukce ji dělá stabilnější a méně náchylnou k deformaci. Pokud je nutná instalace na betonový podklad je samozřejmou volbou.

V tomto kole je stoprocentním vítězem je vícevrstvá podlaha.

Péče a čištění

Masivní podlaha

Tuto podlahu lze snadno čistit jednoduchým zametáním a vysáváním a příležitostným vytíráním za vlhka určitým čističem dřeva.

Vícevrstvá podlaha

Péče a čištění této podlahy vypadá stejně jako u masivní podlahy: zametání nebo vysávání a příležitostné vytírání se speciálním čističem.

Oba druhy podlah jsou relativně nenáročné na údržbu, vyžadují jednoduché zametání a čištění schváleným čističem na dřevo.

Trvanlivost a údržba

Masivní podlaha

Masivní dřevo je zde o něco lepší, protože může být několikrát broušeno a lakováno po celou dobu své životnosti.

Vícevrstvá podlaha

Vícevrstvou podlahu lze brousit dvakrát nebo nejvíc třikrát.

Masivní podlaha z tvrdého dřeva zde drží náskok, protože může být během své životnosti několikrát broušena a lakována. Předem přepravená prkna obou podlah jsou nejtrvanlivější, protože mají tvrdou povrchovou úpravu aplikovanou v továrně, která velmi dobře drží. Můžeme prodloužit životnost obou druhů? Tím že budeme občas je lakovat nebo olejovat.

Instalace dřevěných podlah

Montáž

Masivní podlaha

Masivní dřevěná podlaha se montuje pomocí technologie pero-drážky, ve kterém je každé prkno tlačí další prkno k podkladu dolů prostřednictvím jazyků na okrajích desek.

Vícevrstvá podlaha

Některé vícevrstvé dřevěné podlahy jsou také pokládány stejnými metodami, jako jsou masivní podlahy. Ale existují i formy podlahy s hranami „click-lock“, které lze instalovat jako plovoucí podlahy. Tuto podlahu lze také nalepit na betonový podklad. Většina kutilů považuje pokládku vícevrstvé podlahy za snadnější.

Tady vyhrává vícevrstvá podlaha díky jednoduché montáže.

Životnost

Masivní podlaha

Masivní podlaha obvykle vydrží nejméně 30 let a až 100 let, protože může být několikrát vybroušena a opravena.

Vícevrstvá podlaha

Vícevrstvá dřevěná podlaha obvykle vydrží 20 až 30 let.

Vzhledem k tomu, že podlahová konstrukce z masivního dřeva umožňuje několikeré broušení a lakování, je podlaha z masivního dřeva vyhrává, pokud jde o životnost.

Cena

Uvedené ceny jsou přibližné a byly aktuální v srpnu roku 2021.

Masivní podlaha

Předpřipravené masivní podlahy mohou stát 980 Kč mezi 7 500 Kč za metr čtverečný.

Vícevrstvá podlaha

Vícevrstvá dřevěná podlaha je o něco levnější než masivní. Typická podlahová krytina s povrchovou úpravou lze koupit za 860 Kč až 6 500 Kč za metr čtverečný, přičemž většina typů spadá do rozptylu 1 200 Kč až 1 900 Kč za metr čtverečný.

Tady vede vícevrstvá podlaha, ale rozdíl není tak obrovský. U obou typů podlah může přidat k ceně instalační práce, které dělají cca 400 – 500 Kč za metr čtverečný. Samozřejmě cena práce zaleží také na nákladech na další materiály a na složitosti prostorů.

Velikosti

Masivní podlaha

Standardní prkna z tvrdého dřeva mají tloušťku cca 19 mm, šířku 57 mm a prodávají se v různých délkách od 30 cm do 210 cm. K dispozici jsou také jiné tloušťky a šířky, ačkoli masivní dřevěná podlaha je zřídka široká více než asi 10 cm.

Vícevrstvá podlaha

Prkna vícevrstvé podlahy jsou často tenčí, běžné jsou desky o tloušťce 9 mm až 14 mm. Vícevrstvá podlaha se často prodává v mnohem širších deskách, až do 40 cm, a délky obvykle dosahují 30 cm až 4 m.

Zde není žádný konkrétní vítěz, pokud nemáte zvláštní preference pro užší desky (v takovém případě bude pro vás upřednostňována masivní podlaha) nebo širší desky (v takovém případě bude lepší volbou vícevrstvá dřevěná podlaha).

Prodejní hodnota

Masivní podlaha

Vzhledově se masivní podlahy nijak výrazně neliší od vícevrstvých podlah, ale realitní profesionálové a potenciální kupci domů mohou na masivní dřevěnou podlahu klást důraz, když upozorní na jeho delší životnost.

Vícevrstvá podlaha

Vícevrstvá podlaha bude pro potenciální kupce zřídka překážkou, i když mohou uznat, že tyto podlahy mají kratší životnost. Ale vzhledově mohou vypadat mnohem dražší, než starší varianta podlah a tím zvýší hodnotu bytu.

Verdikt

Vícevrstvá podlaha byla kdysi považována jenom za levnou imitaci masivního tvrdého dřeva, ale zlepšení kvality tohoto produktu všechno změnilo. Masivní podlahy může u některých lidí udržovat mírný náskok, ale nižší náklady a snadnější pokládka vícevrstvých dřevěných podlah dělají je vítězem na trhu. Navíc vícevrstvé podlahy využívají čím dál, tím méně tvrdého dřeva. Což je dnešní skutečnost, která přitahuje spotřebitele šetrné k životnímu prostředí.

Čerpejte inspiraci a rady každý týden

Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení a nejen ze světa podlah. Novinky v technologiích a ze všech oblastí staveb.

    Nemějte obavy, spam také nenávidíme! Můžete se kdykoli odhlásit.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *