Jak správně položit plovoucí podlahu? Tuto otázku si klade každý v okamžiku, kdy se k položení plovoucí podlahy rozhodne nevyužít služeb podlahářské firmy. V tom to článku najdete návod, jak správně položit plovoucí podlahu od Havwoods.

Pamatujete si, bezpečnost musí být na prvním místě. Veškerá elektrická zařízení musejí být testována a všechny řezné nástroje jako přímočaré pily, kotoučové pily a stolní pily musejí mít namontované kryty a řezání musí být prováděno na vhodné ploše. Bezpečnost je vaší odpovědností.

Konečnou odpovědnost za instalaci nese instalační technik. Instalatér je povinen zkontrolovat materiály před instalaci a upozornit společnost Havwoods na případné vady materiálu před instalací. Nainstalované materiály se považují za vhodné a bez vad.

Prostředí

Do prostoru nesmí zatékat voda, všechna okna a dveře musí být již nainstalované a plně funkční. Všechny mokré a vlhké práce musejí být dokončeny před převzetím materiálu a než dojde k instalaci dřevěných podlah.

Vždy zkontrolujte teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti. Teploty by měli být udržované v rozmezí mezi 18 ° C a 22 ° C s relativní vlhkostí mezi 45 % – 65 % před, během a po celou dobu životnosti dřevěné podlahy.  Vyhněte se extrémně nízkým nebo vysokým teplotám, muže to mít negativně dopád na stabilitu dřevěné podlahy.

Aklimatizace dřevěné podlahy musí probíhat v místnosti, kde se má dřevo pokládat, a to alespoň 72 hodin před pokládkou. Materiál by měl být celou tuto dobu uchováván v původním obalu. Materiály z jejich obalů vyjímejte těsně před instalací. Dřevo by mělo být skladováno mimo přímé sluneční světlo, nedotýkat se stěn a radiátorů i být umístěno na deskách, aby se tak zabránilo vytváření vlhkosti na spodních deskách kvůli tlaku.

Pokud teplota materiálu je stejná jako v místnosti a vlhkost dřeva je 8% (± 2%), pak dřevo nevyžaduje žádnou další aklimatizaci. Udržujte konstantní teplotu v místnosti pomocí standardního vytápění nastaveného minimálně na 15 ° C nebo v případě absence standardního vytápění lze použít i jiné formy vytápění, například tepelné konvektory.

Nepoužívejte ohřívače plynového typu

Nízká úroveň vlhkosti může způsobit smrknutí dřeva, i když naopak vysoká úroveň může způsobit rozšíření. Běžnou příčinou nízké vlhkosti je používání topení na příliš vysoké teplotě. Vysoká vlhkost je obvykle způsobena špatným větráním.

Musíte brát na vědomí, že dřevo bude se přirozeně zvětšovat a zmenšovat při sezónních výkyvech teploty a vlhkosti.

Dřevěná podlaha v létě

V létě je vlhkost obecně na nejvyšší úrovni, proto by se prkna podlahy nacházely těsně vedle sebe. V zimě, kdy se běžně používá topení, úroveň vlhkosti obecně nižší, a tak se vytváří mezery mezi prkny. Není to chybou výroby nebo instalace.

Příprava podkladu

Podklad musí být pevný, suchý, bez znečištění a rovný s odchylkou maximálně 3 mm na délce do 2 m a po celé ploše podkladu.

Poznámka: pokud je používáno podlahové topení, pouze některé podlahy se zámkovým profilem systémem click (např. Pureplank, Europlank) jsou vhodné k použití. Inženýrské podlahy s jiným zámkovým profilem by měly být instalovány zcela lepeným způsobem.

Potěrové podklady

Cementový (písek a cement) / síran vápenatý (anhydrit):

Podklad musí být pevný, bez drobivých ploch, bez cementového mléka a suchý. Obsah vlhkosti pevných podkladů musí být zkontrolováno v souladu s normy. Kontrola se provádí pomocí vlhkoměru nastaveného na horní část potěru nebo vložením manžety do potěru

(metoda Manžety není doporučena pro pokládku podlahy na podlahové vytápěním, aby se zabránilo riziku poškození potrubí). U písku či cementu hodnota vlhkosti pro instalaci plovoucí podlahy musí být nižší než 75% relativní vlhkosti (rh). Beton samotný zřídka kdy dosahuje požadované úrovně a doporučuje se použít samonivelační hmotu před pokládkou dřevěné podlahy.

Montáž

Dřevěné podlahy Havwoods jsou navrženy tak, aby byly instalovány v náhodně rozloženém vzoru, kde odřezek od konce předchozího řádku se používá k zahájení následujícího řádku za předpokladu, že jeho délka se rovná alespoň polovině šířky prkna.

Pro dosažení harmonického mixu různých tónů, měl by být materiál použit  z několika balení a smíchán během instalace. Práce s 3–4 balení najednou vytváří správný mix různých tónů a případně i barev. Barevna rozmanitost je neodmyslitelnou součástí všech dřevěných podlah a je klíčovým prvkem při výběru skutečného dřevěného materiálu pro jakékoli prostor.

Plán montáže plovoucí podlahy

Požadujeme dilatační mezeru minimálně 12 mm na plochách menších než 25 m2 a minimálně 15 mm na větších plochách. Plochy přesahující 10 běžných metrů na délku a 8 m na šířky vyžadují větší dilatační mezery. Dilatační mezery lze zakrýt pomocí soklové lišty. Prahové profily by měly být instalovány ve všech dveřích, obloucích nebo úzkých částech, které vedou z jedné místnosti do druhé. Tyto prahové profily umožňují potřebnou expanzi a kontrakci.

Podložky na dřevěné podlahy

Podložky

Instalace plovoucích dřevěných podlah vyžaduje pokládku na podložku. Podložky se liší svým akustickým výkonem a schopností izolovat vlhkost podkladu. Zajistěte, aby podklad použitý pro instalaci splňoval požadavky projektu.

Podlahy click-systému nevyžadují použití lepidla. Před instalací podlahových materiálů odstraňte ze spoje veškerá poškození nebo nečistoty. Nejprve vždy použijte klepadlový blok, který nejprve spojí prkna podél dlouhé hrany desek. Pod úhlem vložte „jazyk“ do protilehlé části spoje na sousední desce – obvykle bude sedět pod úhlem 30 ° od podkladu.

Poklepejte po délce prkna a bočně srazte desky k sobě, abyste zajistili, že je spoj plně zasunut – prkno by po tom mělo sedět rovně k podkladu. Krátké konce prken mohou být buď spojeny dohromady (kloubový typ 2g), nebo zasunuty svisle (kloubový typ 5g, 5s atd.), jakmile je zasunuta dlouhá hrana. Poznámka: pokud budete na prkno tlačit svisle dolů, aniž byste nejprve klepli ze strany, riskujete nesprávné umístění kloubu a může vést k rozepnutí nebo napětí v podlaze.

Podlahové vytápění (ufh)

Havwoods doporučuje používat vodovodní vytápění, které se pokládá do potěru anebo elektrické, které se pokládá do hladicí směsi pod dřevěnou podlahu. Elektrické vytápění musí mít minimálně 8 mm pokrytí nad kabely pomocí vyztužené vyhlazovací směsi. Topné prvky (potrubí nebo kabely) by neměly být v přímém kontaktu se zadní stranou prkna. Tím se vyhnete přesychání dřeva a přímým přenosem tepla do struktury dřeva. Veškera vytápění by měla mít nad sebou namontovanou rozvodnou desku, aby byl zajištěn rovnoměrný rozvod tepla. Obvykle se jedná o vrstvu překližky, dřevotřískové desky nebo suchý potěr.

Poznámka: Některé systémy mohou vytvářet horká místa (jako jsou koberce nebo jiné předměty, které umístěny přímo nad dřevěnou podlahou), to vše negativně ovlivní stabilitu dřevěné podlahy. Aby povrch dřevěné podlahy nepřekročil 27 ° C ,doporučujeme instalovat teplotní sondu do nahromadění podkladu k regulaci povrchové teploty. Ty by měly být umístěny v každé místnosti / zóně.

Poznámka: Nástěnné nebo samostatně stojící termostaty umístěné > 500 mm od povrchu podlahy mohou ukazovat vyšší teploty než na stejně úrovni, jakou má podlaha.

Čerpejte inspiraci a rady každý týden

Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení a nejen ze světa podlah. Novinky v technologiích a ze všech oblastí staveb.

    Nemějte obavy, spam také nenávidíme! Můžete se kdykoli odhlásit.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Havwoods používá ke zlepšení vašich zkušeností soubory cookies. Procházením webu Havwoods potvrzujete, že jste se seznámili s tím, co jsou cookies a proč nejsou k jídlu a jak je můžete odmítnout, a jak zpracováváme osobní údaje.