Vinylové podlahy jsou nejoblíbenějšími podlahami v dnešní době. A podlahové vytápění je v současnosti u novostaveb nejčastější typ vytápění, o jeho ekonomických i praktických výhodách asi nemá smysl polemizovat. V tomto článku se zaměřím na podlahy z vinylu vhodných pro podlahové vytápění.

Vliv podlahového vytápění na podlahu

Vinylové podlahy lze umístit pouze u některých způsobů instalace podlahového vytápění. Přesné informace by měl vždy uvádět přímo výrobce podlahy, v každém případě ale doporučujeme poradit se nejdříve s prodejcem podlahy, případně stavební firmou. Vinylové podlahy nikdy nelze umístit tam, kde jsou elektrické topné rohože přímo pod podlahou, naopak použít je lze v místnostech, kde je podlahové vytápění umístěno v betonové mazanině nebo anhydritu – v obou případech ale musejí být topné kabely alespoň 3,5 cm pod povrchem podlahy.

Minimální a maximální teploty a topný výkon podlahového vytápění

Vinylovým podlahám škodí příliš vysoké nebo nízké teploty, proto pro ně mohou být některé druhy podlahového vytápění nevhodné. Důležité je, aby se teplota povrchu podlahy držela maximálně do 27 °C, naopak minimální teplota by neměla klesnout pod 15 °C. U teplovodních podlahových systémů je třeba omezit teplotu na vstupu na 30–40 °C, naopak elektrické systémy mají pro tyto účely speciální čidla. Pří příliš vysoké teplotě totiž dochází k poškození podlahy, mohou se na ní vytvořit spáry.

Ukázka poškozené vinylové podlahy

Ukázka poškozené vinylové podlahy

Pokud jde o hranici topného výkonu, ta se liší podle druhu podlahy – např. u dřevěných je doporučený limit jen 60 W/m2, u keramických naopak až 160 W/m2. Pro celovinylové podlahy platí maximální doporučený limit 80 W/m2, pro celoplošně lepený vrstvený vinyl, PVC a linoleum je limit 100 W/m2.

Podlahové vytápění a vinylové podlahy schéma

Elektrické podlahové vytápění

podlahové topení Elektrická topná rohož
 1. Základová deska
 2. Izolační souvrství (podkladní textilie + hydroizolační fólie PVC + ochranná textilie)
 3. Tepelná izolace
 4. Separační PE fólie
 5. Betonová deska – potěr
 6. Elektrická topná rohož
 7. Stěrková hmota
 8. Disperzní lepidlo s vysokou počáteční lepivostí
 9. Podlahovina Plusfloor

Anhydritová podlaha

 1. Základová deska
 2. Izolační souvrství (podkladní textilie + hydroizolační fólie PVC + ochranná textilie)
 3. Tepelná izolace
 4. Systémová deska (STYRODESKA)
 5. Anhydrit
 6. Stěrková hmota
 7. Disperzní lepidlo s vysokou počáteční lepivostí
 8. Podlahovina Plusfloor

Teplovodní nebo elektrické podlahové vytápění?

Pokud doma chcete podlahové vytápění, měli byste se rozhodnout, jestli zvolit teplovodní nebo elektrické vytápění. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Teplovodní

Teplovodní vytápění se hodí pro větší domy a prostory, je tvořeno trubkami z pružných plastů, kterými protéká ohřívaná voda. Soustava je položená na tepelné izolaci a následně je zalitá cementovou směsí, nebo je překrytá lehkou deskou.

Elektrické

Elektrické podlahové vytápění je vhodné na vytápění menších prostor, například koupelen, hodí se také do místností s nepravidelným tvarem. Předností elektrického podlahového topení je snadné položení kabelů pod povrchem nášlapné vrstvy podlahy. Díky centrální řídící jednotce je možné individuálně nastavit teplotu v každé místnosti.

Podložka pod vinylovou podlahu

Podložka pod vinylovou pokládku zvyšuje životnost vaší krytiny, zajišťuje odolnost podlahy a slouží také jako ochrana před mechanickým poškozením. Podklad pod vinylovou podlahu by měl být tvrdý a rovný, kvalitní podložka pod vinylové podlahy výrazně snižuje kročejový hluk.

Podložka pod vinylové podlahy

Čerpejte inspiraci a rady každý týden

Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení a nejen ze světa podlah. Novinky v technologiích a ze všech oblastí staveb.

  Nemějte obavy, spam také nenávidíme! Můžete se kdykoli odhlásit.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *