V tomto článku vám poskytneme několik tipů, jak vybrat perfektní barvu a strukturu podlahy. Barva vaší podlahy je opravdu důležitá, protože v kombinaci s vašimi stěnami a stropem; bude tvořit pozadí a plátno vašeho prostoru. A bude to klíčové během výběru nábytku a detailů. Výběr podlahy pro váš dům je velkým rozhodnutím. Mezi časem a náklady na materiál i časem stráveným na montáž si člověk uvědomí, proč se mnoho majitelů domů zoufale snaží zvolit tu správnou podlahu. Dokonce u výběru podlahy stráví občas pár měsíců.

Podlaha dřevěná, vzor versailles, světlá
Podlaha dřevěná, vzor versailles, tmavá
Podlaha dřevěná, vzor versailles, bílá
Podlaha dřevěná, vzor versailles, šedivá

Jaké barvy podlahy určuje design vašeho interiéru?

Nejprve tedy definujte svůj styl interiérového designu. Definujte estetiku vašeho prostoru. Nastavení stylu interiéru před výběrem je velmi důležité, protože každý styl designu má různé barevné palety, materiály a textury. Poté můžeme začít hledat barvy a textury, které máme k dispozici podle našeho stylu a rozpočtu. Pokud například milujete rustikální nebo industriální styl, podlaha z naturálních materiálů bude pro vás nejlepší volbou.

Moodboard pro designery světlý
Moodboard pro designery tmavý

Na druhou stranu, pokud milujete minimalismus, bude se čistší a světlá barva hodit. Jaký je styl vašeho domova? Odpověď na tuto otázku je skvělým výchozím bodem, takže se nechte inspirovat a definujte nejprve svůj design interiéru

Již máte vlastní paletu barev?

Než začnete vybírat podlahu, je vždy dobré mít na paměti paletu barev, která předurčená designem a stylem. Znáte hlavní barvu a textury, které budete používat pro nábytek, barvy, lampy, kameny a doplňky? To vám umožní rychle zúžit možnosti barev podlahy na zvládnutelné číslo. Zamyslete se nad prvky a nad tím, jak všechno bude k sobě ladit.Není dobrý nápad, aby barva vašich podlah byla stejná jako barva vašeho nábytku, protože pak bude místnost vypadat nudně. Zároveň nesahejte po barvách, které jsou navzájem kontrastní. Je důležité, aby vaše podlaha spíše doplňovala barvu vašeho dekoru, než aby s ním soutěžila. Tak například, nesmíte nikde volit modrou podlahu a červený nábytek.

Zamyslete se nad tím, jaké funkce musí plnit v prostoru podlaha

Bílé stěny, vysoký strop a velká okna přirozeně působí, aby místnost vypadala větší, než je. Světlejší barevné podlahy budou mít stejný účinek, takže pokud chcete místnost zvětšit, rozhodněte se pro podlahy ve světlých odstínech.

Tmavá dřevěná podlaha v prostoru
Světlá podlaha v prostoru
Navíc jsou nadčasové a v kombinaci se studenými barvami stěn můžeme dosáhnout dojmu elegance, která nepodléhá času. Prostorový účinek lze pak získat kombinací střízlivé světlé podlahy, jako je například dubová světlá podlaha, se světlými stěnami. Čím budou barvy světlejší a studenější, tím se místnost bude zdát větší.
žlutá dřevěná dubová podlaha
světlá šedá dřevěná dubová podlaha

Vzor a směr pokládky podlahy

Další variantou, jak opticky zvětšit prostor, je zvolení vhodného vzoru podlahy. Ideální jsou například velká prkna, které místnost rozšíří do všech stran.

Pokud chceme prostor naopak prodloužit, poslouží nám pruhovaný vzor, který nasměruje náš pohled potřebným směrem. V Havwoods my vždycky doporučujeme pokládat podlahu kolmo k oknům. Jako výsledek místnost bude vypadat delší. Prodloužený efekt zvýšíte dále tím, že zkombinujete podlahu ve světlých barvách s tmavšími stěnami – dodáte tak místnosti ještě větší hloubku.

Výběr stejné barvy podlahy v celém domě je skvělý způsob, jak sladit všechny místnosti. Pocit jednotnosti, který tato možnost dává, vytváří dojem, že je to jedna souvislá oblast. Vždy přemýšlejte o funkčnosti prostoru, protože existuje spousta různých možností. Neznamená to, že jedna možnost je lepší než druhá, ale jeden typ podlahy může být pro vás lepší než ostatní, v závislosti na aktivitách, které budete v prostoru podnikat.
Ukázka světlé dřevěné podlahy do dětského pokoje

Pokud máte psa nebo děti, jste nájemník nebo máte omezený rozpočet, každá z těchto podmínek určí druh podlahy, která je cenově dostupná a ideální pro váš životní styl a požadavky. Některé materiály jsou vhodné pro místa s vysokým provozem, zatímco jiné by nevydržely opotřebení. Některé jsou voděodolné, jako je vinyl nebo dlažba, ideální pro použití v prostorách, jako jsou kuchyně nebo prádelnách. Pokud jste nájemník a chcete vyměnit podlahu, laminátová podlaha pro prostory s nízkou vlhkosti je skvělá a dostupná.

Když vyberete perfektní barvu a texturu podlahy, pamatujte na charakter prostoru, vlhkost, náklady na údržbu, cenu instalace, opotřebení a způsob, jak ji udržovat v čistotě. Musíte vzít v úvahu náklady na podlahový materiál, takže si vyberte ten, který se pohodlně hodí k vašemu rozpočtu, stylu a životnímu stylu.

Čerpejte inspiraci a rady každý týden

Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení a nejen ze světa podlah. Novinky v technologiích a ze všech oblastí staveb.

    Nemějte obavy, spam také nenávidíme! Můžete se kdykoli odhlásit.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *